Oferty pracy dla nauczycieli angielskiego a wymagania: kluczowe cechy lektorów języków obcych

4 minut czytania

Chcesz zaaplikować na oferty pracy dla nauczycieli angielskiego? Być może doskonale znasz język, ale nie ukończyłeś(-łaś) studiów kierunkowych? Nie martw się – wciąż możesz zostać lektorem(-rką)! W tym artykule podpowiemy Ci, jakie są najważniejsze cechy i umiejętności konieczne do zdobycia pracy. Zapraszamy do lektury.

Najważniejsze wymagania w ofertach pracy dla nauczycieli angielskiego

Zacznijmy od omówienia najważniejszych wymagań, które znajdziesz w ofertach pracy dla nauczycieli angielskiego. Co musisz umieć?

Znajomość j. angielskiego

Nauczyciel angielskiego musi… dobrze posługiwać się językiem angielskim – nic w tym nadzwyczajnego. Dlatego spodziewaj się konkretnych wymagań dotyczących znajomości języka w ofertach pracy. A to dopiero początek.

Większość szkół językowych zweryfikuje Twoje zdolności, czy to na etapie rozmów rekrutacyjnych, czy w trakcie prowadzenia lekcji pokazowej. I choć znajomość języka angielskiego nie jest najważniejszą umiejętnością dla rekrutera, jest to umiejętność niezbędna – poniżej pewnego poziomu posługiwania się językiem po prostu nie znajdziesz pracy jako lektor.

Znajomość j. polskiego w stopniu komunikatywnym

Niektóre szkoły językowe wymagają nie tylko znajomości języka angielskiego, ale również polskiego. Ma to dosyć mocne uzasadnienie – rodzice nie muszą znać angielskiego, a Ty, jako lektor(-rka), musisz od czasu do czasu porozmawiać z nimi o postępach ich dziecka.

Nie martw się, Twój polski nie musi być super zaawansowany – wystarczy komunikatywność.

Doświadczenie w nauczaniu języka

Umiejętności pedagogiczne, zdolność przekazywania wiedzy, dobór odpowiednich metod do sytuacji, budowanie relacji z uczniami – to wszystko są cechy budujące Twoje umiejętności nauczania języka. Z racji tego, że praca dla nauczyciela języka angielskiego polega głównie na przekazywaniu wiedzy, te umiejętności są kluczowe dla każdego kandydata – nie może ich zabraknąć w Twoim CV.

Jak zebrać takie doświadczenie, jeśli dotychczas nie pracowałeś(-łaś) w szkole językowej? Samo doświadczenie w nauczaniu na korepetycjach może Ci znacząco pomóc – wykorzystaj dostępne okazje i równocześnie zadbaj o rozwój Twoich umiejętności.

Dyplom studiów filologicznych

Studia filologiczne (na specjalizacji pedagogicznej) są niezbędne tylko wtedy, kiedy szukasz ofert pracy w szkole państwowej. W przeciwnym razie nie potrzebujesz formalnego wykształcenia. Co więcej, i ten przepis zawiera wyjątki. Dokładne wymagania i alternatywy znajdziesz w Rozporządzeniu Ministra Edukacji i Nauki w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli – serdecznie zachęcamy się do zapoznania się z tym dokumentem.

Co jeśli aplikujesz do prywatnej szkoły językowej? W takiej sytuacji sprawa jest prosta – nie potrzebujesz dyplomu (o ile nie wymaga tego dana szkoła językowa, co nie jest częstą praktyką).

Dyspozycyjność w godzinach popołudniowych

Zajęcia w szkołach językowych zazwyczaj odbywają się po lekcjach w szkołach państwowych (radziej przed nimi, jeśli szkoły funkcjonują w trybie zmianowym i uczniowie chodzą na drugą zmianę). Co to oznacza dla Ciebie? Pracodawca może wymagać pracy w godzinach popołudniowych, poza standardowymi godzinami biurowymi.

Tej charakterystycznej cechy ofert pracy dla nauczycieli języka angielskiego nie unikniesz – pamiętaj o tym, szukając zatrudnienia!

Czy warto zostać nauczycielem lub lektorem języka angielskiego?

Wiesz już, jakie są najczęstsze wymagania w ofertach pracy dla nauczycieli języka angielskiego. Pozostaje nam już tylko ostatnia kwestia – czy warto zostać lektorem(-rką)? Naszym zdaniem tak – kwestie finansowe już dawno nie odstają od innych zawodów w sektorze prywatnym, sama praca jest bezpieczna (pod kątem przyszłości i nowych technologii), a szkół oferujących zatrudnienie lektorom jest multum. Dlatego serdecznie polecamy pracę jako lektor lub nauczyciel osobom, które doskonale znają angielski i mają smykałkę do nauczania.

Udostępnij ten artykuł