Interesuje Cię temat rozliczenia zakupu konsoli typu Xbox lub Playstation jako koszt uzyskania przychodu? To jak najbardziej możliwe, jednak pod pewnymi warunkami!

W polskim prawie podatkowym w razie kontroli ciężar udowodnienia zasadności danego kosztu leży na barkach podatnika. Warto zapoznać się z najważniejszymi aspektami wrzucania konsoli w koszta firmy, żeby nie narobić sobie niepotrzebnych kłopotów z urzędem skarbowym.

Kiedy można wrzucić konsolę w koszta?

  1. Bloger, Youtuber lub Influencer
    Te współczesne zawody charakteryzują się tworzeniem i przekazywaniem treści oparte na nowoczesnych technologiach i social mediach. Wśród nich są poradniki oraz recenzje – także dotyczące technologii. Zatem jeśli Twój kanał lub blog recenzuje jakieś gry lub sprzęt typu konsola Playstation czy Xbox – zakup takiej konsoli bez wątpienia przyczynia się do zwiększenia oglądalności i ruchu na stronie tym samym zwiększając możliwości zwiększenia przychodów firmy.
  2. Programista gier komputerowych
    Będąc programistą musisz być na bieżąco z nowinkami technologicznymi. Konsola w takim wypadku będzie nieodłącznym narzędziem pracy. Nie tylko służy do poznania możliwości i ograniczeń sprzętu ale pozwala testować gry i oprogramowanie które tworzysz w celach zarobkowych.
  3. Strefa relaksu w biurze
    Odpowiednio zrelaksowany i wypoczęty pracownik bezpośrednio wpływa na poprawę funkcjonowania firmy. W takim kontekście stworzenie tzw „Strefy relaksu” i wyposażenie jej m.in w konsolę do gier, piłkarzyki, telewizor czy fotel z masażem jest uzasadnione. Potwierdza to jedna z interpretacji Dyrektora KIS (0111-KDIB2-3.4010.15.2018.3.KK).

Podsumowując: można rozliczyć konsolę w kosztach uzyskania przychodu jeśli zakup służy osiągnięciu przychodów, zabezpieczeniu lub zachowaniu ich źródła. Warto w tym miejscu jednak raz jeszcze zaznaczyć, że sytuacja konkretnego przedsiębiorcy oceniana jest przez organ w osadzonym w zindywidualizowanych realiach kontekście. Aby ograniczyć ryzyko ewentualnego sporu, warto wystąpić więc z wnioskiem o wydanie indywidualnej interpretacji w wątpliwym zakresie, która pozwoli na uzyskanie pełnego obrazu rzeczywistości.